Kura Eiropas ekonomika visvairāk cietīs no ASV tarifiem

Viena piektā daļa no ES eksporta nonāk ASV. Tarifi automobiļu ražošanas nozarei visvairāk ietekmē Vācijas ekonomiku, bet potenciālie tarifi farmācijas nozarei varētu ievērojami ietekmēt Īrijas ekonomiku.

Vācija un Īrija izceļas kā divas visvairāk apdraudētās ES ekonomikas, kurām draud augstāki ASV tarifi. Kamēr Brisele strādā pie tirdzniecības līguma ar Vašingtonu, ziņojumi liecina, ka farmācijas tarifi varētu sasniegt pat 200%.

Kad aprīlī ASV prezidents Donalds Tramps noteica jaunu 25% tarifu automašīnu importam un automašīnu detaļām, Vācija tika atzīta par ES valsti, kurai ir visvairāk ko zaudēt. Briselē bāzētā domnīca Bruegel toreiz lēsa, ka tarifi ilgtermiņā varētu izmaksāt 0,4% no valsts IKP.

Gaidot jaunu ES un ASV tirdzniecības līgumu, parādās citas detaļas, kas varētu nostādīt Īriju, Dāniju un Beļģiju, kā arī citas valstis jūtīga situācijā, ja Vašingtona nākamreiz pievērstos farmācijas nozarei.

Valstis ar vislielāko ietekmi uz ASV tirgu

Kopējā ietekme uz Eiropas ekonomiku būs atkarīga no faktiskās tarifu likmes, par kuru ASV vienosies, un ES reakcijas, taču trieciens netiks sadalīts vienmērīgi. Pēc Bruegel teiktā, ES ekonomika saskaras ar ievērojamām, bet pārvaldāmām makroekonomiskām sekām.

Aprīļa ziņojumā viņi lēsa, ka attiecībā uz iespējamiem scenārijiem zaudējumi varētu būt aptuveni 0,3% no ES IKP atkarībā no sarunu iznākuma. Salīdzinājumam, Eiropas Komisijas pavasara prognozē paredzētais reālā IKP pieaugums blokā 2025. gadā ir 1,1%.

Tirdzniecība ar ASV ir nozīmīga. 2024. gadā Amerikas Savienotās Valstis bija lielākais ES preču eksporta partneris, veidojot 20,6% no visa ES preču eksporta ārpus bloka. Farmācijas produkti veido 15% no ES preču eksporta uz ASV. Tiem seko autobūves nozare.

Līdz brīdim, kad tiks sniegti sīkāki skaidrojumi par iespējamiem ASV tarifiem farmācijas nozares produktiem, autobūves nozare šķiet visneaizsargātākā pret ASV tarifiem, jo, šķiet, nav plānoti nekādi būtiski atbrīvojumi. Aprīlī nozarei tika piemērots 25% tarifs.

Valstis ar vislielāko preču eksporta vērtību uz ASV, kuras saskaras ar vislielākajiem draudiem to ekonomikai, ir Vācija, Īrija, Itālija, Francija un Nīderlande.

Vācijas ekonomika lielā mērā balstās uz eksportu, ko veicina valsts autobūves nozare. Gandrīz ceturtā daļa (22,7%) no kopējā Vācijas eksporta apjoma nonāk ASV.

“Vācija izceļas kā lielākā Eiropas ekonomika, kuru, visticamāk, vissmagāk skars ASV tarifi, un mēs sagaidām, ka IKP izaugsme otrajā un trešajā ceturksnī samazināsies,” Euronews Business sacīja Endrjū Hanters, Moody’s Ratings asociētais direktors un vecākais ekonomists.

Hanters arī piebilda, ka smagi cietīs arī mazākas ekonomikas, tostarp Austrija un citas Centrāleiropas un Austrumeiropas valstis, “kas ir cieši integrētas Vācijas rūpniecības piegādes ķēdēs”.

Pēc Brēgela teiktā, pēc 2025. gada tarifu ilgtermiņa negatīvā ietekme varētu būt aptuveni 0,4% no Vācijas IKP, kad “ietekme būs pilnībā izveidojusies un sākotnējā īstermiņa ietekme būs izzudusi,” sacīja Niklass Frederiks Puatjē, Brēgela pētnieks. “Francijai vidējā ietekme būtu aptuveni 0,25% no IKP.”

Nenoteiktība varētu novest pie investīciju un darbavietu zaudēšanas visā 27 dalībvalstu blokā. Hanters sacīja, ka “pat tām valstīm, kurās tieša ietekme uz ASV eksportu ir relatīvi ierobežota, piemēram, Francijai vai Spānijai, izaugsmi joprojām, visticamāk, kavēs globālais vājums un nenoteiktība.

Runājot par ilgtermiņa ietekmi, Īrija izceļas kā viena no visvairāk skartajām valstīm, jo ​​vairāk nekā puse no tās preču eksporta (53,7%) ir vērsta uz ASV tirgu.

Daudz kas ir atkarīgs no tā, vai farmācijas nozarei tiks piemēroti tarifi. Ja tā, “Īrija būs ES ekonomika, kurai šie tarifi visvairāk draudēs,” sacīja Matjē Savari, Eiropas investīciju stratēģis no BCA Research.

Kā farmācijas tarifi varētu ietekmēt Eiropas ekonomiku

Uz pētniecību balstītā farmācijas nozare ir galvenais Eiropas ekonomikas aktīvs. Tā ir viena no Eiropas vadošajām augsto tehnoloģiju nozarēm. Tā tieši un netieši deva 311 miljardus eiro bruto pievienotajā vērtībā (BPV) un radīja 2,3 miljonus darbavietu.

Un ASV tirgus ir izšķirošs Eiropas farmācijas nozarei. Saskaņā ar Eiropas Farmācijas nozaru un asociāciju federācijas datiem, 2021. gadā Ziemeļamerika veidoja 49,1% no pasaules farmācijas pārdošanas apjoma, salīdzinot ar 23,4% Eiropā.

Ja farmācijas nozari skars 25% tarifs, kā to Moody’s prognozē turpmākajos mēnešos, “visvairāk būs pakļautas vairākas mazākas Eiropas ekonomikas, piemēram, Dānija, Beļģija, Slovēnija un Īrija, kurās, mūsuprāt, recesijas riski Eiropā kopumā ir visaugstākie,” sacīja Hanters.

 

Spread the love

COMMENTS

Pievienot komentāru